Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Coinbase, ABD’de Düzenleyici Baskı Devam Ederken İrlanda’yı Avrupa’nın Ana Merkezi Olarak Seçti.

  Published on:


  Dijital varlık borsası Coinbase, İrlanda’nın kıtadaki kripto merkezi olarak duyurulmasının ardından Avrupa pazarında baskın bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

  Borsa, ABD yetkililerinin baskısı devam ederken Avrupa Birliği (AB) içindeki operasyonel ve düzenleyici merkez haline getirme planlarını 19 Ekim’de açıkladı.

  Coinbase, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliği uyarınca tüm kıtaya hizmet vermek amacıyla İrlanda’da faaliyet lisansı başvurusunda bulundu.

  MiCA düzenlemeleri, bir borsanın tek bir lisans aracılığıyla 27 AB üye ülkesine hizmet sunmasına izin veriyor.

  Coinbase, İrlanda’da 100 çalışandan oluşan bir ofis işletiyor ve Uluslararası Başkan Yardımcısı Nana Murugesan’a göre firma, lisans almak konusunda kendinden emin ve ilk günden itibaren tam uyumlu olacak.

  “MiCA merkezimizi İrlanda olarak seçmekten mutluluk duyuyoruz. İrlanda, fintech şirketleri için destekleyici bir siyasi ortamın yanı sıra küresel düzeyde saygı gören bir düzenleyiciye de sahiptir.”

  Coinbase hedeflerinin anahtarı Avrupa

  Şirket, bölgenin düzenleyici netlik ve kripto dostu politikalara yönelik çabalarına dayanarak kıtaya yönelik genişleme planlarını açıkladı.

  Şu anda, Coinbase, İrlanda’da bir e-para kurumu lisansına, Almanya’da bir dijital varlık lisansına ve İtalya, Hollanda ve İspanya’da benzer kayıtlara sahip bir sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) olarak faaliyet gösteriyor.

  Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici karmaşa nedeniyle Avrupa’daki büyüyen kripto pazarındaki fırsatları daha kârlı bulan birçok gözlemciye göre, şu anda 450 milyonun üzerinde nüfusu olan Avrupa pazar payından yararlanmayı hedefliyor.

  Geçtiğimiz ay, şirket, Avrupa, Brezilya, Singapur, Kanada ve diğer pazarları “kısa vadeli öncelikler” olarak belirleyerek, sektör için net kurallar uygulayan pazarlara yönelik uluslararası genişleme planlarını duyurdu.

  Gönderide, Coinbase’in ürün ve hizmet yelpazesini genişleteceği, bölgedeki bankalar ve finansal kuruluşlarla işbirliklerini genişleteceği ve Avrupa merkezi olarak seçmek için gelişmiş bir düzenleyici deneyime sahip bir üye devleti seçmenin son aşamalarında olduğu belirtildi.

  “Finansal hizmetlerin düzenlemesi konusundaki önemli deneyime sahip olan bir üye devleti seçmek, aynı zamanda küresel entegrasyonu değerlendiren bir iş modeli açısından da büyük önem taşıyor” dendi.

  MiCA Avrupa için zemin hazırlıyor 

  MiCA’nın Avrupa Birliği tarafından yasa olarak kabul edilmesinden bu yana, pazar katılımcıları bu hareketi, bölge genelinde tek tip ve daha etkili düzenlemeler getirmeyi amaçlayan önemli bir dönüm noktası olarak övmektedir.

  Coinbase, Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel düzenlemeleri belirlemek için yerel yetkililerle mücadele etmeye devam ederken Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile açtığı davaya rağmen, Avrupa’daki daha tutarlı bir düzenleyici ortamın avantajlarına odaklanmaktadır.

  SEC, haziran ayında bir dava açarak, kayıtsız menkul kıymetlere alım satım hizmetleri sunmakla suçlanan bir borsaya karşı, şirketin gelecekte daha iyi düzenleyici netlik sağlama taahhüdüne güçlü bir şekilde savunma yapmayı seçti. Bu, mahkemelerde düzenleme aramak yerine daha iyi düzenleme kuralları umudunu dile getiren diğer birçok şirketle birlikte gerçekleşti.

  Coinbase, Avrupa planının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “MiCA’nın gelmesiyle, bu sektörü İrlanda, Almanya ve diğer bölgelerdeki düzenleyicilerle işbirliği yaparak tam potansiyeline ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz