Devamı
  You have not selected any currencies to display

  ECB’nin Valimaki’si: Dijital Euro Bir Yatırım Nesnesi Olmayacak.

  Published on:

  Bank of Finland Yönetim Kurulu Üyesi Tuomas Valimaki, Avrupa’daki tüketicilere merkez bankası parasıyla ödeme yapma imkanı tanıyacak bir dijital euro’nun, kripto paralar gibi bir yatırım aracı olmayacağını söyledi.

  Çarşamba günü, Avrupa Merkez Bankası, tek bir para birimini paylaşan 20 ülkede insanların güvenli ve ücretsiz elektronik ödemeler yapmalarına izin verecek bir dijital euro sürdürme konusunda bir adım daha attı.

  Valimaki, ECB’nin niyetinin bireylerin, şirketlerin aksine, dijital euro hesabına sınırlı bir bakiye ile sahip olmaları olduğunu söyledi.

  Valimaki, “Dijital euro’nun bir ödeme yöntemi olarak tasarlandığının, bir yatırım aracı olmadığının altını çizmek mantıklıdır,” diyerek, niyetin hane halkı tasarruflarını ticari bankaların bilançosundan euro sisteme taşımak olmadığını ekledi.

  <a href="https://www.freepik.com/free-photo/high-angle-view-some-rolled-banknotes-coins-more-banknotes_10606497.htm#page=2&query=digital%20euro&position=42&from_view=search&track=ais">Image by wirestock</a> on Freepik

  Valimaki, Finlandiya’nın, kartlar ve mobil transferler de dahil olmak üzere elektronik ödeme yöntemlerinin en fazla kullanıldığı, euro bölgesi üye ülkeleri arasında ödeme dijitalleştirmenin öncüsü olduğunu söyledi.

  Valimaki’ye göre, çok sayıda seçenek olmasına rağmen ödeme yöntemleri daha az çeşitlilik göstermiştir.

  Valimaki, “Güç, dijital ödemeleri kontrol etme konusundaki egemen konumlarına atıfta bulunarak, Visa (V.N) ve Mastercard’ın (MA.N) dijital ödemeleri denetleme konusundaki baskın konumuna, Avrupa dışında merkezlenmiş birkaç kart şirketine yoğunlaşmıştır,” dedi.

  Ayrıca, Bank of Finland, ödeme kartlarından bağımsız ve Avrupa standartlarına uyumlu bir Fin anlık ödeme çözümü sunmayı planlıyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz