Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Skandal Ortaya Çıktı: Web3 Oyun Projesinin Aktörlere Yönelik 1,6 Milyon Dolarlık Çıkış Dolandırıcılığı.

  Published on:


  FinSoul oyun projesinin arkasındaki geliştirme ekibi, piyasa manipülasyonu yoluyla yatırımcıları 1,6 milyon dolar dolandıran büyük bir çıkış dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor.

  Blockchain güvenlik platformu CertiK’in yakın tarihli bir raporuna göre, FinSoul ekibinin yönetici gibi görünmek için ücretli aktörleri işe aldığı ve bir oyun platformu geliştirme bahanesiyle para topladığı iddia ediliyor.

  Ancak ekibin sözlerini yerine getirmek yerine fonları kendilerine aktardığı ve yatırımcıların elinin boş kaldığı iddia edildi.

  İddia edilen çıkış dolandırıcılığı, yatırımcılardan FinSoul ekibine 1,6 milyon dolarlık köprülü Tether (USDT) transferini içeriyordu.

  Fonların kaynağını gizlemek için geliştiricilerin parayı Tornado Cash adlı bir kripto para birimi karıştırıcısı aracılığıyla akladıkları bildirildi.

  Bu vakayı daha da endişe verici kılan şey, FinSoul geliştiricilerinin suiistimal suçlamalarıyla ilk kez karşılaşmaması.

  Bu yılın başlarında, merkezi olmayan finans (DeFi) projesi Fintoch, FinSoul metaveri platformunu geliştirmek için ileri teknolojiyi benimsediğini iddia etmişti.

  Duyuruda, çeşitli oyun deneyimleri yaratmak için Unreal Engine 5 ve Cocos 2D gibi en son teknolojilerin kullanılmasıyla övünüldü.

  Ancak daha sonra Fintoch DeFi projesinin kendisinin bir çıkış dolandırıcılığı gerçekleştirdiği, iddiaya göre 31,6 milyon dolar çaldığı ve Tron blok zincirindeki fonları aklamaya çalıştığı ortaya çıktı.

  Bu iddialara yanıt olarak, CertiK, FinSoul ekibinin ağustos ayında “Standart Çapraz Finans (SCF)” olarak yeniden markalaştığını iddia etti.

  Güvenlik platformu, Fintoch ve Standard Cross Finance’in kilit yöneticilerinin aynı kişiler olduğunu gösteren kanıtlar üretti.

  Aralarında CEO, CFO ve COO’nun da bulunduğu bu sözde yöneticilerin eğlence sektöründen aktörler olduğu ortaya çıktı.

  Hatta projenin baş teknoloji sorumlusunun kimliği bir eğlence şirketinin tanıtım posterinde bile belirtildi.

  Yeniden markalanan Standard Cross Finance ekibi, itibarlarının zedelenmesine rağmen YouTube ve Telegram gibi platformlarda FinSoul’u tanıtmaya devam etti.

  Yatırımcıları daha da yanıltmak için sözde “Ar-Ge Merkezi”nin yer aldığı bir video gösterdiler ve Vietnam’da bir tanıtım etkinliği düzenlediler.

  Blockchain Verileri FinSoul’un Piyasa Manipülasyonunu Gösteriyor

  Blockchain verilerine göre, 10 Ekim’de FinSoul projesi, token sözleşmesini BNB Akıllı Zincir ağı üzerinde konuşlandırarak 100 milyon FinSoul (FSL) tokeni bastı.

  Dağıtıcı hesap daha sonra tokenlerin bir kısmını diğer hesaplara aktardı ve sonuçta 97 milyon FSL tokenini elinde tuttu.

  Transferlerden biri, merkezi olmayan bir borsa olan PancakeSwap’te FSL için bir likidite havuzu oluşturulmasını içeriyordu.

  FSL’nin ilk ticareti token başına 0,3911 dolardan başladı ve birkaç saat içinde fiyat 17,5774 dolara yükseldi ve ardından 5 dolar civarına yerleşti.

  Ancak 16:30 ile 17:00 UTC arasında fiyat aniden neredeyse sıfıra düştü.

  Bu fiyat çöküşü iki önemli olayla aynı zamana denk geldi: kalan 97 milyon FSL tokeninin başka bir adrese aktarılması ve ardından token arzının tamamının likidite havuzuna satılması, bunun sonucunda Binance’e sabitlenmiş 1,6 milyon dolar değerindeki USDT’nin likidite havuzundan çekilmesiyle sonuçlandı.

  Dolandırıcılık iddialarına rağmen Standard Cross Finance ekibi, yatırımcıları projelerine yeniden yatırım yapmaya ikna etmeyi başardı.

  FSL’yi şu anda token başına 1,29 dolar değerinde olan yeni bir token sözleşmesiyle yeniden başlattılar.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz