Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Hindistan Kripto Veritabanı, Blockchain Devrimini Başlatıyor

  Published on:

  Bitcoin ve kripto paralar konusundaki hikayeler, özellikle bu kadar genç teknolojilerle uğraştığımızda dalgalar halinde ilerliyor. Bitcoin, 2009’da piyasaya sürüldü ve o zamandan beri fiyatı patlama dönemlerine ve ardından çöküşlere doğru birkaç kez yükseldi. Her seferinde çalışan birçok faktör olsa da, ana hikayeleri belirlemek mümkün.

  2013 yılında, çok erken, teknolojiye hakim kullanıcılar, yeni bir para birimi olarak görülen şeyi keşfetmeye başladılar. 2017’de, perakende tüccarlar heyecana kapıldı ve Bitcoin’ın dijital altın türünde bir şey olabileceği hissi vardı. Ve en son, 2021’de, kurumsal katılımın vaadi vardı.

  Aslında ilerledikçe, hikayeler birlikte işlemeye başlar. 2018’de başlatılan Bitcoin için bir Layer 2 ödeme protokolü olan Lightning Network, BTC’nin günlük bir para birimi olarak daha iyi işlevselliğe sahip olmasını amaçlıyor. Ayrıca, BTC’nin bir değer deposu (veya dijital altın) olma kapasitesi, Tesla ve MicroStrategy gibi şirketlerin BTC satın almalarına olan ilgiyi besledi. Ayrıca, 2021 yılında El Salvador gibi bir ulus devletinin BTC’yi yasal ödeme aracı olarak benimsemesini unutmayalım.

  Bu son hikaye, kurumsal benimseme, Bitcoin’ın varoluşunun bir sonraki aşamasına ilerledikçe gelişmeye aday görünüyor. Bitcoin yarılanması 2024 yılında gelecek ve her dört yılda bir gerçekleşen bu teknik olay, şu ana kadar boğa dönemleri ile aynı zamana denk gelmiştir (ancak bu değişiklikleri piyasa yapısında meydana getiren yarılanmanın kendisi mi yoksa sadece başka nedenlerle mevcut olan dört yıllık bir döngüyle rastlantısal bir şekilde mi çakıştığı konusunda bir tartışma vardır).

  Şu anda, gözlerimiz Amerika Birleşik Devletleri’nde BlackRock ve Vanguard gibi önde gelen varlık yöneticileri tarafından yapılan spot BTC ETF başvurularına çevrildi. Bunlar, işlem izni verilirse, Bitcoin için gerçek anlamda yaygın kabul dönemini başlatabilir ve yeni sermaye akışlarının kapılarını açabilirler.

  Ancak kurumsal katılımı kolaylaştırma konusunda ABD en hızlı hareket eden bölge değildir (aslında, SEC kriptoya sıklıkla hoşgörüsüz görünür). Bu yıl, AB’de MiCA adlı kripto düzenlemesi yeşil ışık aldı, Hong Kong ise Asya Web3 merkezi olarak konumlandırdı ve şimdi dünyanın beşinci büyük ekonomisi olan Hindistan’da dikkate değer gelişmeler yaşanıyor.

  Bir Kripto Veritabanı Oluşturma


  Mevcut mali yılın Mart 2024 sonuna kadar faaliyette olma amacıyla, Hint yetkilileri, tüm kripto borsalarını kapsayacak geniş bir veritabanı üzerinde çalışıyor. Bu veritabanı, yerel kurumların vergi gereksinimlerini uygulamalarına ve suç faaliyetlerini tespit etmelerine olanak tanımak amacıyla tasarlanmıştır. Önerilen veritabanının sadece kamuya açık olarak işlem yapan borsaları izlemekle kalmayıp, karanlık web üzerindeki borsaları da takip etmesi amaçlanıyor.

  2021 yılında, G20 üyesi olarak Hindistan, OECD’nin kripto ile ilgili vergi kaçakçılığına karşı uluslararası bir çerçeve uygulamaya koymasını öneriyordu. Bu öneri üzerine OECD, Crypto Asset Reporting Framework (CARF) adını verdiği bir çerçeve geliştirdi ve şimdi Hindistan’ın kendi yaklaşan veritabanı, kripto dünyasında standart finansal normları uygulamaya yönelik bir adım atmaya hazırlanıyor.

  Ayrıca, Hindistan’ın kripto işlem hacimleri gibi göstergelerle dünya çapında gerçek kripto benimsemesinde öncü bir ülke olarak ortaya çıkması, bu gelişmeleri gösteriyor.

  Kripto cüzdan altyapısı ve Web3 saklama çözümleri sunan Liminal’da, sektör profesyoneli Manhar Garegrat, Hindistan ve Küresel İşbirlikleri Ülke Müdürü olarak, Hindistan’ın yaklaşan veritabanının faydaları hakkında şunları söyledi: “Bir veritabanı, dijital varlık endüstrisi içinde faaliyet gösteren şirketlerin homojen bir ekosistem oluşturmak için temel bir rol oynayacaktır ve çeşitli Web3 ürün ve hizmetlere sahip şirketler arasında yapıcı işbirliğine olanak tanıyacaktır.”

  Ayrıca, Garegrat, veritabanının tam olarak ne tür bilgiler içerebileceği konusunda spekülasyon yaptı: “Veritabanı, güvenlik standartları, rezervlerin kanıtı ve performans geçmişi gibi çeşitli parametrelere dayalı şirket değerlendirmelerini içerebilir ve dijital varlık endüstrisinde güven ve şeffaflık ortamı oluşturmak için tasarlanmış olacaktır.”

  Kurumlar Uyumluluğa İhtiyaç Duyuyor

  Görüldüğü gibi, kurumların gelişiyle ilgili bu çekici kripto hikayesi 2021’de zaten çekingen bir şekilde oynamaya başladı. Ardışık geri çekilmeler ve FTX gibi skandal dolu çöküşler gibi olaylar geçici şüpheler yaratabilir, ancak genel olarak hareket yönü kripto ile kurumların, fon yöneticileri, özel şirketler ve kamu kurumları aracılığıyla etkileşime girmesi yönündedir.

  Ancak, sağlam kripto benimseme (sadece kenarları değil, saygın bir şekilde geleneksel finans ve ticaret ile kesişen) doğrulanabilir uyumluluk ve güvenlik gerektireceği açıktır. Mevcut çerçevelerin kriptonun benzersiz özellikleriyle tam olarak uyuşmadığı ve özel yeni kaynaklara ihtiyaç duyulduğu görünüyor. Ayrıca, Hindistan’ın bu ihtiyaçları ele almak konusunda öncü olduğu görünüyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz