Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Hamas’a Önemli Kripto Bağışlarına İlişkin Kanıt Eksikliği Nedeniyle, Terörizmin Finansmanı İddiaları Çelişiyor.

  Published on:

  Elliptic, Hamas’ın milyonlarca kripto bağışı aldığı iddialarını yalanladı ve bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti. Bu, Wall Street Journal’da yer alan Hamas’ın kripto para topladığına dair iddialarla çelişiyor. Elliptic, verilerin yanlış yorumlandığını savunuyor ve kripto para toplamanın bu kadar büyük bir miktar olduğunu doğrulayan herhangi bir somut kanıt olmadığını belirtiyor.

  Hesaplar Donduruldu

  Elliptic, Hamas’ın son yıllarda kripto para toplama konusunda deneyler yaptığını kabul ederken , bu çabaların diğer finansman kaynaklarıyla karşılaştırıldığında yalnızca “küçük” miktarlar sağladığını belirtti . Blok zincirlerinin şeffaflığı, yetkililerin Hamas’la bağlantılı kripto hesapları izlemesine ve dondurmasına olanak tanıyor.

  Elliptic, “Bu varlıkların benzersiz izlenebilirliği, toplanan miktarların diğer fon kaynaklarına kıyasla küçük kalması anlamına geliyor” dedi.

  Firma, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana , en yüksek profilli kripto bağış toplama kampanyasının Hamas yanlısı haber kuruluşu Gaza Now aracılığıyla gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu kampanya, 19 Ekim itibarıyla yalnızca 21.000 dolar değerinde kripto para bağışı topladı.

  Bu fonların çoğu zaten donduruldu. 9 Ekim’de Gaza Now’un bir borsaya yaklaşık 2.000 dolar değerinde kripto para gönderdiği ve bunun derhal dondurulduğu bildirildi. Ek olarak yaklaşık 9.000 dolarlık Tether (USDT) bağışı da Tether tarafından donduruldu.

  İsrail’e Kripto Bağışları Hamas’ı Geride Bıraktı

  Bu arada Elliptic, İsrail’deki insani yardımları desteklemek için kripto para birimi bağış toplama çabalarının Hamas kampanyalarından çok daha başarılı olduğuna dikkat çekti.

  Örneğin, Crypto Aid Israel grubu, son saldırılardan etkilenenlere yardım etmek için 19 Ekim itibarıyla 185.000 doların üzerinde kripto bağışı aldı .

  Bu devasa boşluk, kripto para birimlerinin diğer geleneksel kanallara kıyasla Hamas için nasıl nispeten etkisiz bir bağış toplama mekanizması olduğunu kanıtladığını gösteriyor . Blok zincirlerinin şeffaflığı, yetkililerin Hamas gibi yaptırım uygulanan gruplara kripto para akışını engellemesine ve caydırmasına olanak tanıyor.

  Elliptic, mevcut verilerin, Hamas’ın İsrail ile son çatışmasına yol açacak şekilde milyonlarca kripto para tedarik ettiği yönündeki iddiaları desteklemediğini yineledi. Hamas yakın zamanda kripto para fonu toplamayı denese de bu çabalar asgari düzeyde verimli oldu ve büyük ölçüde kısıtlandı.

  Şimdilik kripto para birimleri, Hamas gibi terör örgütleri tarafından sömürülen mevcut bağış toplama kanallarının yerine gerçekçi olmayan bir alternatif gibi görünüyor. Kripto işlemlerinin doğası gereği izlenebilirliği, yetkililerin yaptırımlardan kaçınma veya terör finansmanı amaçlı fonları hızlı bir şekilde belirlemesine ve ele geçirmesine olanak tanıyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz