Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Birleşik Krallık Hükümeti Stablecoin Düzenlemesi İçin Nihai Tekliflerini Açıkladı

  Published on:

  Birleşik Krallık, ülkeyi bir yatırım hedefi olarak konumlandırmak ve kullanıcıları korumak amacıyla daha geniş endüstri düzenlemelerinin yanı sıra bir stabilcoin çerçevesi için teklifler yayınladı.

  Majestelerinin Hazinesi, 30 Ekim tarihli bir açıklamada, piyasalardaki daha geniş incelemelerin ardından küresel düzenleme çağrıları arasında ‘fiat destekli stabilcoin’lerin düzenlenmesine yönelik bir dizi yönerge yayınladı.

  Son zamanlarda İngiltere’nin stabilcoin kullanımına ilişkin resmi bir açıklama yayınlaması ve sınır ötesi ödemeleri teşvik etmek için bu varlıkları finansal sisteme dahil etmesi yönünde çağrılar yapıldı.

  Açıklamaya göre, yeni yasalar, finansal istikrar ve düzenleyici çakışma riski yaratmak için fiat destekli stabilcoinleri İngiltere Merkez Bankası (BoE), Mali İdare Otoritesi (FCA) ve Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi’nin (PSR) yetkisi altına alacak.

  Finansal sistemde fiat destekli stabilcoinler 

  Açıklamaya göre stabilcoinler şu şekillerde düzenlenecek; zincirlerde kullanılan varlıklardan ve varlıkların ihraç ve saklamasına ilişkin faaliyetin düzenlenmesi yoluyla.

  Ödeme zincirlerinde stabilcoin kullanımı, finansal hizmet sağlayan ilgili kurumlara yönelik bir şablon içeren Ödeme Hizmeti Yönetmeliği (2017) kapsamına alınacaktır.

  Yeni varlıkların piyasaya sürülmesiyle ilgili faaliyetler Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kanunu’na dahil edileceğinden,  ihraç sırasında FCA, firmalara rehberlik edecek kuralların sorumluluğunu üstlenecek.

  “ Bu, FCA’nın bu faaliyetleri yürüten firmalar için kurallar koymasına olanak tanıyacak. Bu ihraç veya saklama faaliyetlerinden herhangi birini yürütmek üzere yetki başvurusunda bulunmak isteyen firmalar, FCA tarafından düzenlenen faaliyetlerde olduğu gibi, FCA kurallarına ve rehberliğine tabi olacaktır. 

  Birleşik Krallık Hazinesi, fiat destekli olmayan stablecoin’lerin düzenlenmiş ödeme zincirlerinden yasaklanması nedeniyle yabancı şirketlerin operasyonlarını yerel standartlara uygun hale getirmeye çalışıyor, ancak doğrudan bir yasak yapılmadı.

  Stablecoin ihraççılarının ayrıca FCA tarafından, daha sonraki bir başarısızlık durumunda 1986 İflas Yasası’nın uygulanmasına yönelik bir hükümle birlikte Komisyon kurallarında belirtildiği şekilde varlıkların rezerv fonlarını tutmaları istenecektir.

  Ufukta daha geniş düzenlemeler var 

  Bu yıl, birçok politika gözlemcisi, İngiltere’nin 2022’de bir kripto merkezi haline gelme vizyonu doğrultusunda kripto para düzenlemelerine yönelik Rishi Sunak’ın çabalarını takdir etti.

  İngiltere Hazine Bakanı Andrew Griffith, uzun süredir beklenen bu adımı doğru bir yönde atılmış bir adım olarak değerlendirdi.

  Geçtiğimiz hafta İngiltere, istişare belgesine verilen yanıtları yayınladı ve dijital pound ile ilgili konuları ve yatırımcılar için daha geniş stabilcoin düzenlemelerini ele aldı.

  Makaleye göre, ilk aşamada fiat destekli stabilcoinler için düzenlemeler yapılacak ve ikinci aşamada algoritmik ve diğer varlıklar için uygun düzenlemeler ele alınacaktır.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz