Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Singapur Merkez Bankası, Dijital Varlık Pilotları için Japonya, İsviçre ve Birleşik Krallık’taki Para Otoriteleriyle Güçlerini Birleştiriyor

  Published on:


  Singapur Merkez Bankası, Japonya, İsviçre ve Birleşik Krallık’taki para otoriteleriyle ortak dijital varlık pilot çalışmaları için işbirliği yapma planlarını duyurdu.

  Singapur Para Otoritesi (MAS), Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Otoritesi (FINMA) ve Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA) ile ortak kripto girişimlerini desteklemek amacıyla işbirliği yapacaklarını Pazartesi günü bir basın açıklamasıyla duyurdu.

  Bu pilot uygulamaların odak noktası, sabit gelir, döviz ve varlık yönetimi ürünleri etrafında olacak.

  Bu girişim, Singapur’un 2022’de başlattığı ve Project Guardian olarak adlandırılan varlık tokenleştirme projesine dayanmaktadır. Project Guardian kapsamında MAS, varlık tokenizasyonuyla ilgili pilot çalışmalar yürütmek üzere 15 finans kurumuyla işbirliği yapmış ve bu alanda önemli bir potansiyel göstermiştir.

  Bu pilot uygulamaların karmaşıklığı ve ölçeği arttıkça, MAS, FSA, FCA ve FINMA’dan oluşan bir Project Guardian politika yapıcı grubu kurmuştur. Bu grup, politika yapıcıları ve düzenleyiciler arasında daha yakın sınır ötesi işbirliği ihtiyacına yanıt vermek, politika ve muhasebe tartışmalarını kolaylaştırmak, dijital varlıkların potansiyel risklerini ve yasal boşlukları belirlemek, ve dijital varlık ağları için ortak standartlar geliştirmek gibi amaçlar taşımaktadır.

  MAS Genel Müdür Yardımcısı Leong Sing Chiong, “MAS’ın FSA, FCA ve FINMA ile olan bu işbirliği, dijital varlık inovasyonundan kaynaklanan fırsatlar ve riskler hakkındaki anlayışımızı derinleştirmek için güçlü bir isteği yansıtmaktadır” dedi. Ayrıca, bu işbirliği aracılığıyla dijital varlık ekosisteminin sürdürülebilir büyümesini ve sınır ötesi işbirliğini destekleyebilecek ortak standartların ve düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesini umduklarını belirtti.

  Singapur Dijital Para Birimlerine Geçişi Sürdürüyor

  Singapur, dijital para birimleri konusunda küresel finans otoriteleri ile aktif bir iletişim halindedir.

  Eylül 2023’te Singapur Merkez Bankası (MAS), Uluslararası Ödemeler Bankası ile Fransa ve İsviçre merkez bankalarıyla işbirliği yaparak sınır ötesi ticaret ve toptan merkez bankası dijital para birimlerinin takasına yönelik başarılı bir ortak testi tamamlamıştır.

  Ayrıca, Temmuz ayında Singapur, kripto para borsalarına güveni artırmak ve yatırımcıları potansiyel kayıplardan korumak amacıyla güvenlik gereksinimlerini getirme planlarını açıklamıştır. Bu planlara göre, kripto para borsalarının müşteri varlıklarını güvende tutma zorunluluğu olacaktır.

  Bu yeni düzenlemelerin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

  Ayrıca, Singapur, perakende yatırımcılara borç verme ve staking gibi uygulamaları yasaklama teklifini sürdürecektir.

  MAS, geçen yıl Ekim ayında FTX olaylarından önce bu tür önlemlerle ilgili bir istişare başlatmıştır. Bu istişarenin amacı, Singapur’un dijital varlıklara yönelik düzenleyici çerçevesini geliştirmektir.

  MAS, bu düzenlemelerin tüketicileri korumada önemli bir rol oynadığını, ancak dijital ödeme token ticaretinin yüksek risk taşıdığını ve spekülatif bir doğası olduğunu vurgulamıştır.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz