Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Web2 Sosyal Medya Zirveye Ulaşmaya Çalışırken, Web3 Nasıl Daha İyi Olabilir?

  Published on:

  Bu yazının yazının merkezinde, “Oppenheimer” adlı bu yazın yazıldığı yaz mevsiminin gişe rekorları kıran filmine dayanmaktadır. Film, atomu parçalamayı ve ardışık zincir reaksiyonu kullanmayı hedefleyen bir macerayı konu almaktadır. Dünya üzerindeki yaşamı değiştiren pek az güç, atom bombası gibi görünüyor, ancak bir istisna daha var: halkın gücü. Toplumu yüzde 1’den kontrolü alıp çoğunluğa vererek, tahmin edilemez şeyler olur.

  Zaman zaman güzel, zaman zaman çirkin olan, kitlelerin iradesi, onu sınırlamaya çalışan girişimlere meydan okuyan kaotik bir güçtür. Hollywood, sessiz çoğunluğun sesini bulduğunda ne olabileceğini iyi bilir: Son Writers Guild of America grevi, kalemle yazmayı alışkın olan yaratıcıları megafonla seslerini yükseltmeye zorlayarak, piket çizgisinde düşmanca karşılaşmalara yol açtı.

  Aynı zamanda sosyal medyada da yaratıcılar efendilerine karşı isyan ediyorlar. Web kullanıcıları, Silicon Vadisi başlangıçlarının milyar dolarlık değerlemelerini besleyen memeleri, tartışma konularını, şakaları ve viral videoları oluşturanlar – dijital ağları çalıştıran para birimidir. Cüzdanlarına geri dönüş yapılmasa da, kaç görüntü aldıkları veya etkiler yarattıkları önemli değil.

  Sosyal medyanın Büyük Sıkıntısı


  Sosyal medya konusundaki endişeler yeni değil. Ayrıca, sadece gelir elde etme endişelerini içermez. Endişe daha derinlerdedir ve opak veri yeniden satış uygulamalarından sansür ve platformdan kaldırma uygulamalarına kadar her şeyi kapsar. Bu yaz yalnızca Meta’nın Avrupa Birliği tarafından kullanıcı verilerini yanlış işlettiği için 1,3 milyar dolar ceza aldığını, Reddit moderatörlerinin algılanan kontrol eksikliği nedeniyle isyan ettiğini, ve geçen hafta Reddit moderatörlerinin topluluk jeton programının sona ermesi açıklandıktan sonra içeriden ticaretle suçlandığı başka bir fiyaskoyu gördü. Üstelik Twitter adını taşıyan platformun yeni sahibi Elon Musk’ın anlık kararlarına duyulan umutsuzluk hissi dâhil.

  X, Musk’ın kontrolünü devraldığından beri, bir yandan daha fazla özgür konuşmaya açık hale geldi. Öte yandan, mavi onay verme sistemi karma karışık bir hal aldı ve kullanıcıları yeni adı ve markasından bahsetmeye başladığında başları ağrımaya başladı. Musk iyi bir dikta yöneticisi olarak oynadığında, geri bildirimi kabul etmeye ve daha fazla geliri en iyi yaratıcılara yönlendirmeyi taahhüt etmeye istekli görünüyor. Geri kalan zamanlarda ise bir seramik dükkanında boğa gibi davranıyor, bir hata üstüne hata yapıyor.

  Diğer yandan YouTube, sansürü artırırken Jordan Peterson gibi isimleri sinirlendirdi, Meta ise Facebook’tan “ünlü birisini taklit etmek” gerekçesiyle yasaklanan taklit gruplarını öfkelendirdi. Şu anki Web2 sosyal medya saçmalığı sezonunun sonraki sezonunda neler olacağını görmek için bekleyin.

  Web3’te Yeniden Doğuş


  Web2 sosyal medya devleri kullanıcıları kaçırma yarışında iken, diğerleri onları kendi oyunlarında oynamaya çalıştı. Kuralları beğenmezseniz, kendi kurallarınızı oluşturun, mantığıyla hareket ettiler. Bu hayalperestler için genellikle Web3’te iş kurmak, sansüre karşı mücadele eden ve merkezi sunucuları dağıtılmış depolama ile değiştiren geniş bir alana işaret ediyor.

  Web3’ün savunucuları buldukları gibi, Web2 ile yanlış giden her şeyin bir ilacı olmamakla birlikte, yükselen bir uygulama için ağ etkileri yaratmak her zaman zordur, özellikle Facebook’un kahvaltısından bir lokma almayı amaçlayan bir uygulama için. Ayrıca, Web3’ü öğrenmek, yeni bir ağı öğrenmekle gelen öğrenme eğrisi dâhil olmak üzere, genellikle teknoloji novisleri için çok fazla olabilir.

  Web3’e geçmek için yeterince cesur olanlar için ise, onun zaman zaman güvensizliği, geri verdiği şeyler için affedilebilir: geliri gelir üretenlere, veriyi veri sahiplerine ve platformu platformdan kaldırılanlara sunar. Birçok yönden, bu şeyler devrim niteliğinde değil. Sosyal medyada şu anda bildiğimiz şekilde eksik olan şeydir.

  Yaratıcıları sosyal medyada kendi kaderlerini belirleme gücü, sadece becerilerini paraya dönüştürmelerine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ağı şekillendirebilecek paydaşlar haline gelmelerine de olanak tanır. Bir platformun başarısını görmekte ciddi bir çıkarı olanların, toplumsal iyiliği destekleyecek kararlar almaya motive olduğu mantıklıdır.

  Liberté, égalité et fraternité ilkelerine dayalı olarak kurulan Web3, bir komünist rüyası gibi görünse de, aslında daha çok bir tüketici cenneti. Yaptığınız işten para almayı ve fikri mülkiyetinizi ve kimliğinizi sahip çıkmayı inanıyorsanız, Web3’ün temel değerleri size hitap etmelidir. Kullanıcıları, içerikleri ve yaratıcı ekonomiye katılımları için ödüllendirmeye dayanıyor. Düşük kaliteli içerikleri paylaşmak için bir teşvik olmaması, istenmeyen iletileri azaltmaya yardımcı olur. Web3’te hâlâ şaka yapabilirsiniz, ancak dinleyen kimse yoksa, ne anlamı var?

  Bu blok zinciri tabanlı sosyal ağlar, yaratıcıların itibarlarını oluşturmalarına ve takipçi sayılarını artırmalarına yardımcı olurken, kışkırtıcı bir şaka veya aniden değişen politika değişikliği endişesi nedeniyle Sibirya’ya sürülmelerinden korkmazlar. Web3, insan olmanıza izin verir, eksikliklerinizle birlikte olmanıza izin verir ve bunun için kara listeye alınmazsınız.

  Kendi Kaderinizi Seçin


  Sonuç olarak, Web3 özgürlük seçeneği hakkında. Reklamlara katılmayı ve zamanın tokenleştirilmesi yoluyla onları izleyerek ödüllendirilmeyi tercih etmek sorun değil. Mikro ödülleri reddetmek ve tamamen dışarıda kalmak da sorun değil. Verilerinizi ticarileştirmek veya kilitlemek de sorun değil. Ve takma adınızı korurken, sokakta farkında olmadan yürüdüğünüz ama internet üzerinde ölmek için savaştığınız insanlarla bağlar kurmak da sorun değil.

  Kusursuz değil, oldukça iddialı ve henüz mevcut çözümleri yenip yenmeyeceğini bile bilmiyoruz. Ancak şunu unutmayın, Web3, zamanımızın büyük bir sosyal denemesidir. Ve işte bu, onu son derece çekici kılan şey budur.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz