Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Galaxy Yetkilisine Göre Bitcoin’in Momentumu Daha Fazla Kısa Sıkıştırmayı Tetikleyebilir

  Published on:

  Aylarca durgunluk ve yanıltıcı başlangıçlardan sonra, kripto piyasası ivme kazanıyor.

  Geçen hafta hem bitcoin (BTC) hem de ether (ETH) fiyatlarında yaşanan ralli, ABD ETF’nin onayının muhtemel olacağına dair yeniden bir umutla piyasada volatiliteyi yeniden başlattı.

  “Piyasalar sürekli dalgalanıyor ve büyük ölçüde yatırımcı duygularından etkileniyor,” diyor Finery Markets’in CEO ve kurucu ortağı Konstantin Shulga.

  “Son zamanlarda, opsiyon satıcıları için call opsiyonlarında bir sıkışma gözlemledik, aynı zamanda gelecek göstergeleri, piyasa birdenbire yükselirken uyum sağlamaya çalıştıkça daha az iyimser hale geliyor.”

  Ekim ayı dalgalı bir aydı, bitcoin fiyatı geçen hafta 35,000 doların üzerine çıkarak %15 oranında önemli bir artış yaşadı.

  Bu bağlamda, Galaxy’nin firm-wide araştırma başkanı Alex Thorn, daha fazla yukarı yönlü ivmenin olası olduğuna inanıyor.

  Thorn, dünyanın en büyük dijital varlığı için başka bir gamma sıkışması olasılığını X’de bir gönderide açıkladı. Bir gamma sıkışması, opsiyon satıcılarını spot pozisyonlarını hızla ayarlamaya zorlar ve genellikle volatilitenin artmasına yol açar. Negatif gamma durumunda, bitcoin’in fiyatı yükselse bile, satıcıların uygun bir şekilde hedge edebilmek için büyük miktarlarda bitcoin satın alması gerekir.

  “Satıcılar gamma kısa pozisyonluysa ve fiyat yükselirse veya gamma uzun pozisyonluysa ve fiyat düşerse, delta nötr kalmak için spot satın almak zorundadır,” diyor Thorn.

  Varlık fiyatı 35,750-36,000 dolar aralığına ulaşırsa, Thorn, opsiyon satıcılarının her %1 yukarı yönlü hareket için ekstra 20 milyon dolarlık spot bitcoin satın alması gerekeceğini öneriyor.

  Geçen haftanın opsiyon sona ermesinin etkisi, bu seferki patlamanın şiddetini azaltabilir, ancak Thorn, senaryonun hala geçerli olduğunu savunuyor.

  Gamma sıkışması konusunu tartışmanın yanı sıra, Galaxy Araştırma başkanı, zincir verilerine dayalı türetilmiş bir dizi metriği inceledi.

  Thorn, uzun vadeli sahipler tarafından tutulan bitcoin arzı ile son 24 saat içinde hareket eden arz arasındaki giderek artan bir ayrışmaya dikkat çekerek, zincirde likidite azalmasını gösteriyor.

  Piyasa fiyatının gerçekleşmiş fiyat oranı olan 4 yıllık hareketli Z-puanı, bitcoin’in aşırı değerli olmadığını ve yapısal olarak sağlam bir pozisyonda olduğunu gösteriyor, Thorn ekliyor.

  Araştırma başkanı, mevcut fiyat ile 38,400-39,100 dolar aralığındaki fiyat arasındaki düşük maliyet tabanını da gözlemledi ve bitcoin’in arzının %83’ünün fiyatlar şu anki seviyelerden daha düşük olduğu dönemlerden bu yana hareket etmediğini belirtti.

  Görüş ayrılığı


  Tüm piyasa gözlemcileri aynı fikirde değil. Bazıları, geçen haftanın hareketinden kaynaklanan fazla coşkudan sonra piyasanın muhtemelen daha sakin bir aktivite yaşayacağını düşünüyor.

  “Ben bu aşamada daha fazla yukarı yönlü bir gamma sıkışmasının olasılığını düşük görüyorum,” diyor Labrys’in kurucusu ve CEO’su Lachlan Feeney.

  “Bitcoin, genellikle bir boğa piyasasının bu aşamasında olduğundan daha yüksek bir seviyede işlem görüyor. Piyasanın bir süre daha nispeten sakin kalmasını bekliyorum ve yakın zamanda büyük yukarı yönlü hareketler beklemiyorum.”

  Auros’un Trading Başkanı Le Shi, Thorn’un yorumlarının teorik olarak doğru olduğunu ancak pratikte bakıldığında zorluklar taşıdığını söyleyerek aynı fikirde değil.

  “1% başına 20 milyon dolarlık alış, bitcoin’in likiditesini hesaba katarsak aslında büyük bir etki taşımaz,” diyor Shi, vadeli işlem açık faizini ve günlük işlem hacmini hesaba katarak.

  “Thorn’un yorumları, uzun gamma pozisyonu alanların bir ralli sırasında karşı yönde hedging yapmadığını varsayıyor,” diye devam ediyor ticaret başkanı.

  “Gerçekte, bahsedilen miktarın bir kısmı, uzun gamma oyuncularının de hedge etkinliklerine katılarak dengelenecektir.”

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz