Devamı
    You have not selected any currencies to display

    Japon Hükümeti Hamas’la Bağlantılı Kripto Borsasına Yaptırım Yaptı.

    Published on:

    Japon hükümeti, terör örgütünün finansmanına karışan dokuz Hamas görevlisinin ve bir kripto para ticareti şirketinin varlıklarını dondurmak için harekete geçti. Yonha News’in haberine göre bu karar 31 Ekim’deki kabine toplantısında alındı.

    Hükümetler Hamas’ı Finanse Etmek İçin Borsalara Yaptırım Yapıyor

    Filistinli silahlı bir siyasi grup olan Hamas, Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın terörizm olarak nitelendirdiği İsrail ile devam eden çatışmalara dahil oldu. Japonya’nın derhal yürürlüğe girecek yaptırımları, Hamas’a sağlanan fon akışını engellemeyi amaçlıyor. Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno, düzenlediği basın toplantısında hükümetin terörle mücadele finansman tedbirlerine olan bağlılığını vurguladı. Belirtti: Yaptırım hedeflerini terörün finansmanına karşı alınacak önlemler perspektifinden gözden geçirmeye devam edeceğiz.” Japon hükümetinin bu eylemi, ABD’nin aldığı benzer önlemleri yakından takip ediyor. 18’inde ABD hükümeti, Filistin merkezli militan grupla bağlantısı olan kişi ve kuruluşlara yaptırımlar uyguladı . Bu yaptırımlar, Gazze Şeridi de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde bulunan dokuz kişiyi ve bir kuruluşu hedef aldı ve terör örgütlerine ilişkin iddialardan kaynaklandı.

    Hamas Tarafından Toplanan Kripto

    Daha önce bir Wall Street Journal raporu , Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırıya kadar 41 milyon doların üzerinde kripto bağışı aldığını iddia etmişti. Rapor daha sonra ABD’li milletvekilleri tarafından terör finansmanında kripto paranın önüne geçmek için kongrede alıntılanmıştı .

    Ancak bu raporlar daha sonra blockchain analiz firması Elliptic tarafından yalanlandı . Blockchain analiz firması, Hamas’ın önemli miktarda kripto bağışı aldığı iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığını bildirdi.

    Analitik firması Chainaliz ayrıca , kripto para biriminin terör finansmanındaki rolünün kapsamına ilişkin son raporların doğruluğunu sorgulayan bir rapor yayınladı.

    Benzer

    Yorum Bırak

    Lütfen yorumunuzu giriniz!
    Lütfen isminizi buraya giriniz