Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Blockchain Derneği, Tornado Cash Sanksiyonlarının Kaldırılması İçin Destek Dosyası Sunuyor

  Published on:

  Blockchain Derneği, Tornado Cash kripto karıştırıcısına yönelik ABD Hazine Dış Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) uyguladığı yaptırımlar üzerine açılan dava sürecinde altı davacıya destek sağlayan bir amicus curiae dosyası ile konuya destek verdi.

  Blockchain Derneği, kripto savunucusu grup, Tornado Cash’e yönelik ABD Hazine Dış Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) yaptırımları konusundaki altı davacıya destek sağlamak amacıyla 20 Kasım’da bir amicus curiae dosyası sundu. Bu dosyada, kripto savunucusu grup, OFAC’ın gizlilik protokolüne uyguladığı yaptırımların sadece yasaya aykırı olmadığını değil, aynı zamanda yasal yetkisini aştığını ve ABD Anayasası’na aykırı olduğunu savundu.

  Blockchain Derneği, OFAC’ın kararının “keyfi ve kaprisli” olduğunu belirtirken, kurumun kötü niyetli aktörleri cezalandırması gerektiğini, ancak açık kaynaklı yazılım araçlarını yasaklamak gibi bir yetkisinin olmadığını vurguladı. Marisa Coppel adlı Blockchain Derneği’nin üst düzey avukatı, 20 Kasım’da yaptığı bir açıklamada, OFAC’ın Tornado Cash’i sadece herkes tarafından kullanılabilen bir araç olarak görmesi gerektiğini belirtti ve “OFAC, yasal bir amacı olan bir aracı yaptırım uygulamak yerine, bu tür araçları kötüye kullanan kötü niyetli aktörlere odaklanmalıdır” dedi.

  Blockchain Derneği, OFAC’ın Yaptırım Kararını Eleştirdi ve Yasa Kapsamında Hareket Etmesi Gerektiğini Savundu

  Blockchain Derneği, OFAC’ın Tornado Cash kripto karıştırıcısına yönelik yaptırımlarını destekleyen altı davacının temyiz mahkemesine sunduğu ikinci amicus curiae dosyasında, OFAC’ın kararının yasaya aykırı olduğunu ve anayasaya karşı olduğunu belirtti. Dosyada, OFAC’ın, mevcut yetkilerini kötüye kullanarak, kripto karıştırıcıları gibi araçları yasaklama yetkisinin olmadığını savundu ve bu tür konularda Kongre’den onay alması gerektiğini öne sürdü.

  Blockchain Derneği’nin dosyasında, OFAC’ın Tornado Cash’i ilk kez Ağustos 2022’de yaptırıma tabi tuttuğu hatırlatıldı. OFAC, bu kararında, bireylerin ve grupların mixer’ı 2019’dan beri kullanarak, Kuzey Kore’ye bağlı Lazarus Grubu tarafından çalınan 455 milyon dolar dahil olmak üzere toplamda 7 milyar doların üzerinde kripto parayı akladığı iddiasında bulundu. Coinbase gibi kripto borsası da bu dava sürecini destekleyerek, OFAC’ın yaptırım kararını sorguladı ve daha geniş bir internet tabanlı araçları tehdit edebilecek bir kayma olabilecek bu tür yetki genişlemelerine karşı çıktı.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz