Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Kraken Kurucu Ortağı, DOJ’nin Binance’a Ceza Kesmesini ‘Daha Adil’ Bir Oyun Alanı Olarak Değerlendiriyor

  Published on:

  Binance Soruşturması ve Kripto Ekosistemindeki Değişim

  Son 12 ay içerisinde, FTX ve Binance gibi büyük kripto borsalarının liderleri, ABD hükümeti ajansları tarafından yatırımcı fonlarının kötüye kullanımından Anti-Money Laundering (AML) düzenlemelerini atlamaya kadar uzanan iddialar nedeniyle federal bir incelemeye tabi tutuldular. Bu süreç, Kraken kurucu ortağı Jesse Powell’a göre, kripto endüstrisinin hızlı büyümesi ve düzenleyicilerle olan ilişkileriyle ilgili sorulara yanıtlar sağlamaktadır.

  Jesse Powell, Binance’in soruşturmasının olumlu bir değişim olarak görüyor ve ABD’nin kripto borsalarına yönelik yaklaşan düzenleme çabalarını destekliyor. Binance’in eski CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’nun yasal süreçlerini, “en kötü suçlulara karşı mücadele etmek zorunda olmak” olarak değerlendiriyor. Powell, Amerika merkezli borsaların (Kraken, Coinbase ve Ripple gibi) kolay hedefler olduğunu ifade ederek, endüstrinin itibarını iyileştirmek için kendi denetimlerini yapma ihtiyacını vurguluyor.

  Kraken ve SEC Davası: Regülasyon ve Uzun Vadeli Vizyon

  Kraken, uzun vadeli bir yaklaşıma sahip olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kraken’i müşteri fonlarını karıştırmakla ve bir menkul kıymet borsası, aracı, tacir ve takas ajansı olarak kayıt olmamakla suçlayarak 20 Kasım’da dava açtı. Bu davada kripto varlıklarının ABD yasalarına göre menkul kıymet sözleşmeleri olduğu iddia ediliyor.

  Kraken sözcüsü, SEC’nin suçlamalarına katılmadıklarını ve mahkemede kendilerini savunmayı planladıklarını belirtti. Sözcü, “SEC’nin, Amerikan tüketicilerine zarar veren, inovasyonu engelleyen ve ABD’nin küresel rekabet gücüne zarar veren bir düzenleme yoluyla devam etmesini görmek hayal kırıklığı yarattı” dedi.

  Bu süreç, kripto endüstrisinin hem düzenleyicilere hem de borsalara karşı nasıl bir tutum alması gerektiği konusunda daha fazla tartışmayı beraberinde getiriyor. Powell ve Kraken ekibi, topluluğun bir araya gelerek kripto ekosistemine güvenilir hizmetleri önermesi ve uzun vadeli bir vizyonu desteklemesi gerektiğini vurguluyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz