Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Singapur’un Yeni Düzenlemeleriyle Perakende Kripto Spekülasyonuna Sınırlama

  Published on:

  Singapur Merkez Bankası (MAS) tarafından yapılan açıklamaya göre, spekülatif kripto ticareti, doğrulanmamış başarı hikayeleri, ünlü isimlerin önerileri ve yüksek getiri korkusuyla kısmen beslenmektedir. MAS, önerilen Dijital Ödeme Tokeni (DPT) düzenlemelerine gelen geri bildirimlere yanıt olarak, DPT hizmet sağlayıcılarına kripto yatırımlarında spekülasyonu önlemek için önlemler getirdi.

  MAS, Singapur’un de facto merkez bankası olarak, DPT hizmet sağlayıcılarının perakende müşterilere fiyat spekülasyonundan kaçınmalarına yardımcı olabilecek beş yolunu açıkladı. DPT hizmet sağlayıcıları, kripto hizmetleri sunmadan önce müşterilerinin risk farkındalığını belirlemelidir. Ayrıca, DPT hizmet sağlayıcılarına, kripto ticaretinde herhangi bir teşviki sunmamaları önerildi. Üçüncü olarak, DPT hizmet sağlayıcıları, finansman, marj veya kaldıraçlı işlemler sunamazlar.

  Yerel olarak verilen kredi kartı ödemelerini reddetmek, MAS’ın kripto yatırımlarında spekülasyonu önlemeye inandığı bir diğer önlemdir. Son olarak, kripto varlıklar müşterinin net değerini belirlemede dikkate alınmayacaktır. MAS’nın finansal denetimden sorumlu başkan yardımcısı Ho Hern Shin, kararla ilgili olarak şunları söyledi:

  “Bu iş yapma davranışı ve tüketici erişimi önlemleri bu amacı karşılamaya yardımcı olabilirken, müşterileri kripto ticaretinin doğası gereği spekülatif ve yüksek riskli doğasından kaynaklanan kayıplardan izole edemez.”

  Singapur’da Finansal Kuruluşlar Arasında Dijital Varlık Pilot Projeleri ve Global Layer One Lansmanı

  MAS, spekülatif kripto ticaretin “önemli riskler ve tüketici zararları” oluşturduğunu belirtiyor ve bu risklerin kısmen doğrulanmamış başarı hikayeleri, ünlü isimlerin önerileri ve yüksek getiri korkusu tarafından beslendiğini vurguluyor. 15 Kasım’da, Singapur’un merkez bankası, varlık tokenleştirme etrafında çeşitli kullanım durumlarını test etmek için Proje Guardian’a beş ek endüstri pilotu dahil etti. MAS’nin açıklamasına göre:

  “Proje Guardian kapsamındaki bu gelişmeler, dijital varlıkların kurumsal benimsemesini hızlandıracak ve likiditeyi serbest bırakacak, yatırım fırsatlarını açacak ve finansal piyasaların verimliliğini artıracaktır.”

  Proje Guardian’ın 17 finansal kuruluş üyesinden beş pilot proje, Citi, T. Rowe Price, Fidelity International, Ant Group, BNY Mellon, OCBC, JPMorgan Apollo ve Franklin Templeton arasında dağıtılmış durumda. Beş pilot proje dışında, MAS, tokenleştirilmiş finansal varlıkları ve uygulamaları barındıracak açık bir dijital altyapının tasarımını keşfetmek amacıyla Global Layer One’ı başlattı.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz