Devamı
  You have not selected any currencies to display

  BAYC Sahiplerini Hedef Alan Sahte Forbes Rüşvetinden Kıl Payı Kurtulan Bir Hikaye

  Published on:

  Bored Ape Yacht Club (BAYC) sahibi olan bir kişi, Forbes tarafından röportaj yapıldığına inandığı birisi tarafından muz almaya çağrılması sonucu, neredeyse korkunç bir günü atlatmayı başardığını söylüyor. Ancak aslında bu bir dolandırıcılık girişimiymiş ve sahte Forbes gazetecileri, BAYC sahiplerini röportaj için kandırmaya çalışarak maymunlarını çalmaya çalışıyor.

  Sahte Röportajın Ardındaki Dolandırıcılık: BAYC Topluluğu Uyarıyor!

  Bir NFT koleksiyoncusu olan “Crumz,” sahte bir Forbes gazetecisi tarafından kandırılma deneyimini detaylı bir şekilde paylaştı. Bu olay, gerçek bir Forbes editörü olan Robert LaFanco’nun taklit edilerek BAYC sahiplerine ulaşıldığı bir dolandırıcılık vakasıydı. Dolandırıcı, BAYC hakkında yeni bir makale için yapılan sözde bir röportaj teklifiyle Crumz’u etkilemeye çalıştı.

  Röportaj sırasında, sahte gazeteci Crumz’a, röportajı kaydetmek için erişime izin vermesi için bir düğmeye basmasını söyledi. Crumz, premium olmayan bir Zoom hesabı kullanılmış olması ve ekranını kaydetmek için ayrı bir kayıt cihazı kullanma isteği gibi bazı kırmızı bayraklara rağmen, sözde gazetecilere uyduğunu söyledi.

  “Crumz, “Erişime izin vermek için bir düğmeye basmak zorunda kaldım,” dedi, ardından “Başta çok da önemsemedim, ancak sonunda bana maymunuma benzeyen bir şeyler söylememi ve bir muz önerdi.” şeklinde ekledi.

  Crumz, daha sonra bunun bilgisayarını ele geçirmek için bir dikkat dağıtma girişimi olduğunu fark ettiğini söyledi. Muz almak yerine bilgisayarının başında bekledi ve gerçekten de dolandırıcılar ekranını kontrol etmeye başladı.

  “Dolayısıyla ekranımı susturdum ve video yok, sadece ekranda bekledim ve gerçekten de ekranımı kontrol etmeye başladılar, onları delegate.cash’a gittiklerinde durdurdum.” dedi. Cryptocasino Rollbit’in ortağı borowik.eth, 27 Kasım’da 140.000 takipçisine bu konuda uyarıda bulundu.

  Aynı zamanda sahte bir hesap olan Robert LaFranco adlı kişiyi de işaret etti. Profili, Forbes’un yardımcı yönetici editörü olduğunu iddia ediyor. “Bu röportaj sırasında sizi kandırmaya çalışacak ve pahalı NFT’lerinize erişim kazanmaya çalışacak,” diye uyardı. Bu arada, BAYC topluluğu üyesi Laura Rod da sahte Forbes editörü tarafından arandığını bildirdi.

  Blockchain güvenlik firması Slowmist, kasım ayının başlarında, kurbanların sahte gazetecilere kripto varlıklarını kaybettikleri bir dizi dolandırıcılık vakasını detaylandırdı.

  Röportaj planlandıktan sonra saldırgan, kurbanları Telegram üzerinden röportaja katılmaya yönlendirecek, bir röportaj taslağı sağlayacak, iki saatlik bir röportaj gerçekleştirecek ve ardından yayınlama izni vermek için kötü amaçlı bağlantıyı sağlayacaktı.

  Ekim ayında bir Friend.tech kullanıcısı, kendisini bir sahte Bloomberg gazetecisi tarafından kandırıldığını bildirdi. Bu kişi, bir “onay formu” için bir bağlantıya tıklamaya ikna edildi ve bunun sonucunda Friend.tech hesabının boşaltılmasına neden oldu.

  Bu arada, birkaç endüstri gözlemcisi, X platformundaki sahtekarların genellikle BAYC profil resmi kullandığını fark etti ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz