Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Bitcoin Madenciliği ve Enerji İkilemi Üzerine Yeni Çalışma: Nic Carter ve Diğer Bitcoin Savunucuları, İklim Etkisi Anlatısına Karşı Duruyor

  Published on:

  Yeni yayınlanan bir çalışma, anti-kripto politikacıların Bitcoin’in gezegeni erittiği iddialarına karşı çıkmayı amaçlıyor. Bitcoin savunucuları ve Texas Elektrik İstikrar Konseyi’nin (ERCOT) eski başkanı tarafından kaleme alınan bu çalışma, Bitcoin madenciliğinin temiz enerji için kritik bir araç olduğunu ve şebekeyi dengeleme konusunda önemli bir rol oynadığını savunuyor.

  Bitcoin Madenciliği: Temiz Enerji İçin Kritik Bir Araç ve Şebeke Dengesinin Anahtarı

  22 Kasım tarihli bu çalışma, Bitcoin madenciliğinin doğasındaki kesilebilirlik ve hızlı yük tepki yeteneklerinin, değişken yenilenebilir enerji kaynaklarını daha iyi entegre etmek için şebeke esnekliğini artırabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, Bitcoin madencilerinin talep tepki programlarına katılarak ve Texas’ta şebeke hizmetleri sağlayarak benzersiz esnek ve kontrol edilebilir yük yeteneklerini gösteren vaka çalışmalarını sunuyor.

  Çalışmanın yazarları arasında Nic Carter, Castle Island Ventures ortağı; Dennis Porter, Satoshi Action Fund CEO’su; Murray Rudd, bir bilim danışmanı; Shaun Connell, Houston merkezli teknoloji şirketi Lancium’un enerji başkan yardımcısı; ve geçtiğimiz günlerde vefat eden eski ERCOT başkanı ve CEO Brad Jones bulunuyor. Araştırmacılar, bu durumun Bitcoin madencilerinin talep tepkisinde önemli bir rol oynayabileceğini ve “böylece şebeğin hem teknik hem ekonomik stabilitesini güçlendirebileceğini” sonuçlandırıyorlar.

  Araştırmacılar, bu bulguların, Bitcoin madencilerini yüksek enerji tüketimi ve şebeke üzerindeki yükleri suçlayan anti-kripto politikacıların iddialarına karşı geldiğini belirten “X” üzerindeki bazı gözlemcilerin dikkat çektiğini belirtiyorlar. Geçmişte, ABD Senatörü Elizabeth Warren ve altı diğer Demokrat, ERCOT’tan Bitcoin madencilik operasyonlarının ne kadar elektrik tükettiğine dair bilgiler talep etmişti. O dönemde, “çevresel atıklı kriptoparalara yönelik bir mücadele”nın iklim kriziyle mücadeleye yardımcı olacağını iddia etmişti.

  Bitcoin madencilik öncüsü Marshall Long, makalenin bir retweet’inde Warren’ı etiketleyerek, “Şebekeyi YÖNETEN insanlar, senin yanlış olduğunu söylüyor” dedi. Araştırmacılar, Bitcoin’in küresel enerji talebi ve iklim değişikliği üzerindeki kapsamlı etkisinin “karmaşık kaldığını” ancak ortaya çıkan verilerin “etkilerinin geleneksel olarak düşünüldüğünden daha nuanslı olabileceğini” öne sürüyorlar. Cornell Üniversitesi’nde yayınlanan son bir çalışma, rüzgar ve güneş projelerinin ön-ticari gelişim aşamalarında Bitcoin madenciliğinden nasıl kar elde edebileceğini gösterdi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz