Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Avustralya’nın ‘Gelecek Sektörler’ Kripto Dolandırıcılıklarıyla Mücadele İçin Yeni Çerçeve Girişimi

  Published on:

  Avustralya Hazine Bakanlığı tarafından önerilen “Tasarlanan Dolandırıcılık Kodu Çerçevesi” danışma belgesi, hükümet ve özel kuruluşlara dolandırıcılıklarla mücadelede açık roller ve sorumluluklar atamayı amaçlıyor. Bu çerçeve, bankacılık ve kripto dolandırıcılıkları dahil olmak üzere tüketici ve işletme dolandırıcılıklarına karşı yeni bir yaklaşım sunmayı hedefliyor.

  Avustralya’nın 2024’e Kadar Belirlenecek ‘Dolandırıcılık Kodu Çerçevesi’ ile Sektörlere Özgü Dolandırıcılıkla Mücadele Yol Haritası

  30 Kasım’da Yardımcı Hazine Bakanı Stephen Jones ve Haberleşme Bakanı Michelle Rowland tarafından duyurulan “Tasarlanan Dolandırıcılık Kodu Çerçevesi” danışma belgesi, dolandırıcılıklarla mücadelede hükümet ve özel kuruluşlara net görevler ve sorumluluklar atamayı amaçlıyor. Bu, dolandırıcılık ekosistemindeki temel sektörlerin, dolandırıcılıkları önlemek, tespit etmek, engellemek ve yanıtlamak için önlemler almasını içerir; bunlar arasında dolandırıcılık istihbaratını sektörler arası olarak paylaşma da bulunmaktadır.

  Hazine, kodlar ve standartlar atamak için üç geniş kategori önermektedir: bankalar, telekomünikasyon sağlayıcıları ve dijital iletişim platformları. Ayrıca, kripto paralar, nonfungible token’lar (NFT’ler) ve ilgili ticaret platformları ve pazarlarını ele alacak olan “gelecek sektörler” kategorisine de değinilmektedir. Hazine, 2022’de Avustralyalı tüketicilerin ve işletmelerin en az 3.1 milyar dolar kaybettiğini vurgulayarak, bu miktarın 2021’e göre %80 artış gösterdiğini belirtti. Mevcut girişimlerin etkisiz olduğunu göz önüne alarak, yeni zorunlu endüstri kodları, özel sektörün dolandırıcılık faaliyetleri konusundaki sorumluluklarını belirleyecektir.

  National Anti-Scam Centre (NASC), Avustralya’da dolandırıcılıklarla mücadelede lider olan ACCC tarafından yönetilmekte olup, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komitesi, Avustralya İletişim ve Medya Otoritesi ve uzman destek hizmetleri şu anda birlikte çalışarak dolandırıcılıklara karşı mücadele etmektedir. Hazine, danışma için yorumları 29 Ocak 2024’e kadar toplayacaktır.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz