Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Google DeepMind Lideri Sims Witherspoon’dan İklim Değişikliği İle Mücadelede Yapay Zeka Stratejisi

  Published on:

  Google DeepMind’in İklim Eylemi Lideri Sims Witherspoon, “Anlaş, Optimize Et, Hızlandır” çerçevesi adını verdiği bir strateji önerdi ve bu, iklim değişikliği ile yapay zeka aracılığıyla mücadele etmek için üç adımı belirtiyor. Witherspoon, çözümü düşünceli sorgulama ile çerçeveleme önemine vurgu yaparak, çevre bilimcileri ve savunucularının çevresel zorluklara karşı çabaları arasında potansiyel gördü.

  İklim Değişikliği İçin Yapay Zeka Stratejisi: Anlama, Optimize Etme ve Hızlandırma Adımlarıyla Çözüm Arayışı

  Google DeepMind İklim Eylemi Lideri Sims Witherspoon, Londra’daki Wired Impact Konferansı’nda iklim değişikliğini bir bilimsel ve teknolojik bir zorluk olarak gördüğünü ve bunun yapay zeka aracılığıyla ele alınması konusunda iyimser olduğunu ifade etti. Bu yılın başlarında Google, Brain ve DeepMind AI ekiplerini Google DeepMind adı altında tek bir çatı altında birleştirdi.

  Witherspoon, AI ile iklim değişikliği ile mücadele için üç adımı içeren “Anla, Optimize Et, Hızlandır” çerçevesini önerdi; etkilenenlerle iletişim kurma, AI’nın uygulanabilirliğini değerlendirme ve etkili değişim için bir çözümü devreye alma. Dağıtıma giden yolda, Witherspoon, mevcut düzenleyici koşullar, altyapı kısıtlamaları veya kısıtlı veri bulunabilirliği gibi sınırlamalar ve bağımlılıklar nedeniyle bazı seçeneklerin daha az uygulanabilir hale geldiğini gözlemledi.

  Witherspoon, işbirlikçi bir yaklaşımın önemini vurgulayarak, bireysel uzmanlığın değerli olduğunu ancak işbirliğinin kritik olduğunu ve akademisyenlerin, düzenleyici kurumların, şirketlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve etkilenen toplulukların bir araya gelmiş katkılarını gerektirdiğini belirtti.

  2021’de İngiltere’nin Ulusal Hava Servisi Meteoroloji Ofisi ile işbirliği yaptıklarını belirten Witherspoon, Google DeepMind’in kapsamlı radar verilerini kullanarak AI ile İngiltere’deki yağışları analiz ettiğini söyledi. Veriler, Google’ın Deep Generative Model of Rain (DGMR) generatif AI modeline giriş yapıldı. Kaynak kod verileri ve doğrulama yöntemlerinin açıkça erişilebilir olduğunu vurguladı. İklim değişikliği ile mücadelede AI’nin potansiyelini tanımasına rağmen Witherspoon, bu yeni teknolojinin her şeyi çözebilecek bir panacea olmadığı konusunda da uyardı.

  Sims Witherspoon, AI’nin iklim sorunları için evrensel bir çözüm olmadığını söyledi. Grid karbon-ücretsiz enerji üzerinde çalışana kadar enerji yoğun işlemleri nedeniyle çevresel etkisini kabul ederek, AI’nin sorumlu bir şekilde devreye alınmasının önemini vurguladı. Mayıs ayında Boston Üniversitesi’nden Kate Saenko, GPT-3 gibi AI modellerinin çevresel etkisi hakkında uyarıda bulunarak, 175 milyar parametreli modelin yıl boyunca 123 aracın enerjisini tükettiğini ve halka açıklanmadan önce 552 ton CO2 ürettiğini belirtti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz