Devamı
  You have not selected any currencies to display

  JPMorgan’ın Çelişkili Durumu: 39 Milyar Dolar Ceza ve Kripto Eleştirileri

  Published on:

  Dünya finans devi JPMorgan, çeşitli suçlamalardan dolayı 39.3 milyar dolar ceza ödemesine rağmen, CEO Jamie Dimon’un kripto paralarla ilgili son açıklamaları, kripto topluluğunda büyük bir tartışma yarattı. Dimon, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’ndeki 5 Aralık tarihli duruşmada Bitcoin ve kripto paraların “tek gerçek kullanım alanının suçlular, uyuşturucu kaçakçıları, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı” olduğunu belirtti. Ancak kripto savunucuları, bu açıklamalara karşı JPMorgan’ın kendi çelişkili geçmişini gündeme getirdi.

  JPMorgan, 2000 yılından bu yana 272 ihlal nedeniyle 39.3 milyar dolar ceza ödeyerek dünyanın en büyük ceza alan ikinci bankası konumunda. Bu cezaların yaklaşık 38 milyar doları, Jamie Dimon’un 2005 yılından bu yana CEO olarak görev yaptığı süre zarfında gerçekleşti. Kripto avukatı John Deaton, 6 Aralık tarihli bir paylaşımında, “Ne kadar ikiyüzlü bir durum!” ifadeleriyle Dimon’u eleştirdi. VanEck strateji danışmanı Gabor Gurbacs ise dünya genelindeki bankaların bu yüzyılda toplamda 380 milyar dolar ceza ödediğini vurgulayarak, “Jamie Dimon, bu tür bir sicille Bitcoin’i eleştirmeye yetkili değil.” dedi.

  Dimon’un liderliğindeki JPMorgan, Eylül ayında ABD Virgin Adaları ile 75 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, bankanın 2002-2005 yılları arasında Jeffrey Epstein’in cinsel ticaret operasyonuna aracılık ettiği ve finansal olarak bundan faydalandığı iddialarıyla ilgiliydi. Ancak bu gibi anlaşmaların suçlamaların itirafı anlamına gelmediği unutulmamalıdır.

  JPMorgan, 2013 yılında “toksik” mortgage anlaşmalarıyla yatırımcıları yanılttığına dair yapılan hileli işlemler nedeniyle tarihinin en büyük cezasını ödeyerek 13 milyar dolar tazminat ödedi. Toksik yatırımların değer kaybetmesi, piyasada ciddi bir çöküşe neden olur.

  Banka aynı zamanda 2008-2016 yılları arasında çeşitli metal vadeli işlemlerini manipüle ettiği iddiasıyla soruşturulan birkaç JPMorgan taciri, Eylül 2020’de yapılan bir anlaşma kapsamında soruşturmayı kapatmak için neredeyse 1 milyar dolar ödemeyi kabul etti. JPMorgan ayrıca Temmuz 2019’da, iddiaya göre JPMorgan tarafından işletilen bir fonun sahibi olduğu bildirilen bir gemide ele geçirilen 1.3 milyar dolar değerinde 20 ton kokainin bulunduğu tarihin en büyük kokain operasyonunun merkezinde yer aldı.

  Dimon, kripto paralara karşı olmasına rağmen, JPMorgan son zamanlarda kurumsal müşteri tabanı için Ethereum blok zinciri üzerinde kendi kripto token’ı olan JPM Coin’i piyasaya sürdü. Ayrıca, BlackRock gibi müşterilerle birlikte Ekim 2021’de blok zinciri tabanlı bir tokenleştirme platformunu devreye aldı. Banka aynı yılın Nisan ayında Ethereum altyapı firması ConsenSys için düzenlenen 65 milyon dolarlık bir finansman turuna katkıda bulundu. Bununla birlikte, Dimon daha önce merkezi olmayan kripto paraları Ponzi şemaları olarak adlandırmıştır.

  JPMorgan’ın bu çelişkili durumu, Dimon’un Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki eleştirilerini sorgulayan bir X (önceki adıyla Twitter) topluluk notu ve gerçek kontrolünü tetikledi. Bu not, kripto para işlemlerinin yüzde 1’den azının gayriresmi olduğunu belirtti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz