Devamı
  You have not selected any currencies to display

  YieldMax, MicroStrategy Hisse Senetlerine Dayalı Getiri Sağlayan ETF’yi Tanıttı

  Published on:

  Yatırım şirketi YieldMax, yatırımcılara MicroStrategy hisse senetlerinden aylık getiri elde etme imkanı sunan bir ETF başlatma başvurusunda bulundu. YieldMax, özel bir borsa yatırım fonu (ETF) şirketi olarak, MicroStrategy’nin Bitcoin sahibi Michael Saylor’a ait hisse senetlerine dayalı olarak tasarlanan ilk getiri sağlayan ETF ürününü başlatmak için başvuruda bulundu.

  7 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruya göre, YieldMax resmi olarak MicroStrategy hisselerine dayalı olan Option Income Strategy ETF’yi başlatma başvurusu yaptı. SEC tarafından onaylanması durumunda ETF, “MSTY” simgesiyle işlem görecek ve MicroStrategy’nin mevcut “MSTR” simgesinden sadece bir harf farklı olacak.

  YieldMax’in bekleyen ETF’si, “sentetik örtülü çağrı” stratejisini kullanıyor; bu strateji, çağrı opsiyonları satın almak ve opsiyon geliri elde etmek amacıyla satışa koymak anlamına gelir. Bu gelir, MSTY ETF’nin sahiplerine aylık ödemeler olarak dağıtılır.

  Özellikle, ETF asla MicroStrategy hisselerinin spot varlıklarına sahip olmayacak; yalnızca MSTR türevlerini alım satım yaparak gelir elde edecektir. Potansiyel kayıpları azaltmak için fon, her ay çağrı opsiyonlarındaki %15’lik kazançla sınırlı bir yukarı maruziyeti benimser.

  YieldMax, ETF tarafından üretilen aylık getirilerin doğrudan MicroStrategy hisselerinin büyümesine bağlı olmadığını belirtiyor; bu da demek oluyor ki yatırımcılar, MicroStrategy hisseleri büyük bir darbe alsa bile ETF üzerinden getiri elde edebilecekler.

  X (önceki adıyla Twitter) üzerinde birçok yorumcu, birisi neden direkt olarak şirket hissesini veya opsiyonlarını satın almak yerine böyle bir ETF’ye yatırım yapmayı tercih eder, sorusunu sordu. Getiri sağlayan ETF’ler genellikle hisse senedi piyasasının en volatil bölgelerinde biraz üzerinde getiri elde etmek isteyen muhafazakar yatırımcılara yöneliktir. Fon yöneticileri tarafından getirilen kazanç sınırlamaları nedeniyle, büyük fiyat dalgalanmalarından pasif gelir elde etmenin dikkatli ancak potansiyel olarak daha karlı bir yol olarak görülür.

  YieldMax, Tesla, Apple ve Nvidia gibi diğer büyük teknoloji şirketleri için 18 benzer ETF ürünü sunmaktadır. MicroStrategy hissedarları, TradingView verilerine göre, şirketin hisse senetlerinin 2023 yılında %290’dan fazla artış gösterdiğini görmüşlerdir.

  30 Kasım’da, MicroStrategy’in kurucu ortağı Michael Saylor, şirketin yaklaşık 593.3 milyon dolara 16,130 BTC daha satın aldığını açıkladı – Bitcoin başına ortalama 36,785 dolarlık bir fiyatla.

  29 Kasım itibarıyla, MicroStrategy, yayınlanma tarihinde yaklaşık 7.6 milyar dolar değerinde olan 174,530 BTC’ye sahiptir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz